Knihy / Recenzie

O knihe: Rodinné tajomstvo /recenzia/

O knihe: Rodinné tajomstvo /recenzia/ Počet fotiek v galérii: 1

Prvé dve časti Kroniky rodu Cliftonovcov sme vám už v knižnom okienku predstavili a teraz sa pozrieme na tretiu časť tejto napínavej rodinnej ságy, ktorá sa od prvej strany prvého dielu posunula už o roky. 

Z detí sú dospelí, ktorí majú vlastné deti. Ako sa osud znovu zahrá s Harrym a Gilesom, o ktorých ešte stále nevieme, či sú pokrvní bratia?

Autor: Jeffrey Archer
Názov: Rodinné tajomstvo
Séria: Kronika rodu Cliftonovcov (3. diel)
Počet strán: 336
Rok vydania: 2016
Vydavateľstvo: Motýľ

 

O knihe

Londýn 1945. Hlasovanie v Snemovni lordov sa skončilo nerozhodne, a tak je na lordovi kancelárovi, aby určil, kto zdedí rozsiahly -majetok Barringtonovcov. Bude to Harry Clifton alebo Giles Barrington? Rozhodnutie lorda kancelára zásadným spôsobom predurčí ďalšie osudy obidvoch mladých mužov. Harry sa vracia do Ameriky, aby tam propagoval svoju najnovšiu knihu, a Emma zatiaľ pátra po dievčatku, ktoré sa našlo v otcovej kancelárii v tú noc, keď ho zavraždili. Giles Barrington obhajuje v nadchádzajúcich parlamentných voľbách kreslo poslanca Snemovne reprezentantov. Konzervatívna strana však proti nemu postaví nečakaného protikandidáta, a preto to vôbec nemá ľahké. Gilesov synovec Sebastian získa štipendium na Cambridge, no po tom, čo ho podmienečne vylúčia zo školy, sa nechtiac zapletie do medzinárodného podvodu, v ktorom hrá kľúčovú úlohu slávna socha francúzskeho sochára Augusta Rodina. Tá je tentoraz hodná oveľa viac, než je suma, za ktorú ju vydražia na aukcii v Sotheby’s...

Môj pohľad

Hoci som knihy nečítala hneď po sebe, ale som medzi nimi mala dlhšie pauzy, nebol to problém. Dej sa vám vybaví po pár stránkach, pretože táto sága je presne tá, na ktorú sa nezabúda a ktorej postavy, ale aj dej si pamätáte aj po týždňoch. Archer ako vždy ukončil druhú časť uprostred najviac napínavej pasáže, a preto čitateľ siaha po pokračovaní s nadšením a nedočkavosťou. Celou ságou sa vlečie jedno rodinné tajomstvo, ktoré ešte stále nie je odhalené, čo je od autora rozhodne dobrý krok, povedala by som, že až strategický. Čitateľ tak neustále číta, čakajúc, kedy sa danú informáciu dozvie, avšak stále nič... Rozhodne som čítala tretie pokračovanie s napätím, pretože dej je opäť rozvinutý úplne iným smerom ako v predošlých dieloch, no pritom kroniku stále spájajú hlavné postavy – členovia jednej veľkej rodiny. Je zaujímavé vnímať Harryho a Gilesa od ich detstva, ako rastú, vyvíjajú sa, ako prežívajú vojnu až sa nakoniec ich cesty opäť spoja, pričom tvoria jednu rodinu. Archerove rozprávačské majstrovstvo už vychválili mnohí a ja musím súhlasiť. Aj keď sa prvá polovica knihy niesla v znamení súdu, politiky a obchodov, vôbec som sa nenudila. Naopak! Autor dokáže všetky veci popísať tak pútavo, že ani voľby do parlamentu vás pri čítaní nebudú obťažovať, ba dokonca sa z nich stane hra, ktorej výsledok chcete poznať čo najskôr. Archer čitateľom postupne predkladá zaujímavé situácie, pohľad do sveta, o ktorom ste ani netušili, aký môže byť, a zvraty v životoch všetkých členov rodiny. Osviežením sú pasáže Harryho dospievajúceho syna Sebastiána, ktorý, podobne ako jeho otec, má dar priťahovať problémy. Povedala by som, že tretia časť ságy s názvom Rodinné tajomstvo je najpestrejšia. Nájdete v nej akciu rôzneho druhu, pachuť moci peňazí, ale aj súdržnosť a úprimné city. Ako inak, aj táto časť skončila v napínavom bode, a preto neodoláte a siahnete po štvrtom diele s názvom Splnené želanie.

J. Š.

Podobné články

Knihy / Recenzie

O knihe: Kráľova klietka /recenzia/

O knihe: Kráľova klietka /recenzia/

Dnes sa v knižnom okienku vrátime k dystopickej sérii o neobyčajnom dievčati a ešte neobyčajnejšom s...