Knihy / Rozhovory

Michaela Brnková: Zavriem oči a celú scénu si predstavím akoby to bol film

Michaela Brnková: Zavriem oči a celú scénu si predstavím akoby to bol film Počet fotiek v galérii: 1
Zdroj: Michaela Brnková

Román z mafiánskeho prostredia, ktorý autorka poňala trochu inak, netradične, sa nedávno dočkal svojej dotlače. Michaela Brnková prezradila viac o tom, ako píše svoje príbehy a čo ju inšpiruje.

Kniha konflikt je vaša prvotina? Čo vás inšpirovalo k jej napísaniu?

Áno, román Konflikt je môj knižný debut. Písať som však začala už skôr, no publikovala som len niekoľko príbehov na platforme pre amatérskych autorov, kde vznikol aj Konflikt. Čítala som niekoľko mafiánskych románov, ale vždy mi v nich niečo chýbalo, alebo som mala pocit, že sa opakuje téma nemilosrdný zabijak a naivné dievča. Bolo pre mňa lákavé skúsiť to inak - hlavnému hrdinovi uštedriť aj trochu trápenia v podobe silnej hlavnej hrdinky, ktorú len tak niečo nezaskočí.

Ak ma kniha zaujme, ponorím sa do nej tak, že nevnímam nič iné, iba predstavy, ktoré mi vytvára. Ak ale nie som veľmi spokojná, mám tendenciu sa zamýšľať nad tým, čo mohlo byť inak a to ma vyrušuje.
Čerpáte len z vlastnej fantázie alebo sú v knihe aj udalosti založené na skutočnosti? Predstavujete si pri písaní knihy skutočnú ženu a muža?

Celý príbeh je fiktívny, no množstvo faktov, ktoré sú v ňom spomenuté, je skutočných, pretože som si dala záležať na ich naštudovaní. Pri písaní si vždy predstavujem, ako moje postavy vyzerajú, ako sa pohybujú alebo akú majú mimiku, aby som sa do nich vedela dokonale vžiť a čitateľovi ich reálne opísať. Nepredstavujem si však žiadne konkrétne osoby.

Ktorú ženu obdivujete? Čím vás inšpirujú ženy?

 Je množstvo úspešných a silných žien, ktoré stoja za obdiv pre to, čo dokázali, a ani jedna nie je pre mňa viac či menej inšpiratívna. Mne sú blízke napríklad spisovateľky, ktoré obdivujem, a ktoré sa presadili nielen vo svojej krajine, ale aj v zahraničí, čo pri pretlaku veľkého množstva vydávanej literatúry v dnešnej dobe nie je vôbec jednoduché.

Čítala som veľa pozitívnych recenzií na vašu knihu, aký je to pocit – je to pre vás motivácia?

Na začiatku som sa obávala, ako bude román prijatý. O to viac som sa tešila, keď začali pribúdať nadšené ohlasy. Samozrejme, že to je pre mňa motivácia. Dôkazom je, že vznikla séria Nekompromisní, ktorú si moje čitateľky vyžiadali a na ktorej druhom diely teraz pracujem.

Máte nejaký obľúbený rituál, pri ktorom píšete?

Okrem toho, že potrebujem nerušený pokoj a príjemnú atmosféru, vždy si pred písaním jednotlivých kapitol a ich častí zavriem oči a celú scénu si predstavím akoby to bol film, odohrávajúci sa pred mojimi očami. Potom sa snažím celú túto predstavu, čo najvernejšie opísať.

Podľa dostupných informácií, prvý náklad je už úplne vypredaný, očakávali ste takýto úspech?

Popravde, nemala som žiadnu predstavu o tom, koľko kníh sa zvyčajne tlačí v prvom náklade alebo koľko sa ich v priemere na Slovensku predá za jeden mesiac. To všetko prišlo postupne a keď som sa dozvedela, aký úspech sme dosiahli, bola som nadšená.

Čítala som niekoľko mafiánskych románov, ale vždy mi v nich niečo chýbalo, alebo som mala pocit, že sa opakuje téma nemilosrdný zabijak a naivné dievča. Bolo pre mňa lákavé skúsiť to inak - hlavnému hrdinovi uštedriť aj trochu trápenia v podobe silnej hlavnej hrdinky, ktorú len tak niečo nezaskočí.
 
Aké máte aktuálne plány, čo chystáte pre čitateľov?

V júni uvedie vydavateľstvo Meridiano-press na trh letnú romancu Iba desať dní, na ktorú sa veľmi teším. Príbeh sa bude odohrávať na Slovensku a jeho hlavná hrdinka bude opäť silná žena, ktorá si bude prechádzať cestou hľadania svojho šťastia.

Čo vám robí radosť počas bežných dní, ak nepíšete?

Veľmi rada trávim voľný čas v kruhu rodiny alebo s priateľmi. Napríklad pri návšteve kina, prechádzke alebo pití kávy. Rada sa s ľuďmi rozprávam a ešte radšej smejem.

Ktorá kniha vás v ostatnom období zaujala?

Na čítanie kníh mi momentálne nezostáva vôbec čas. Ak mám voľnú chvíľku, venujem ju písaniu. Keď sa moje pracovné tempo opäť zvoľní, teším sa na svoje obľúbené autorky, napríklad JE Malpas alebo Pen Douglas.

Keď čítate knihu od iného autora, máte tendenciu porovnávať alebo hľadáte chyby, ktoré urobil?

Ak ma kniha zaujme, ponorím sa do nej tak, že nevnímam nič iné, iba predstavy, ktoré mi vytvára. Ak ale nie som veľmi spokojná, mám tendenciu sa zamýšľať nad tým, čo mohlo byť inak a to ma vyrušuje. Knihy, ktoré ma nevtiahnu potom odkladám, pretože si vážim svoj čas a nerada ním plytvám.

Podobné články

Knihy / Rozhovory

Lina Elys: som rada, že sa všetci môžeme stretnúť spoločne za jedným stolom.

Zdroj: Lina Elys

Lina Elys je pseudonym autorky z Trnavy, ktorá žije so svojimi dvomi deťmi a partnerom. Písaniu príb...

Knihy / Rozhovory

Soňa Duchoňova: Každý má slobodu slova a smie vyjadriť svoj názor podľa chuti

Zdroj foto: autorka

Deň naviac je debut dvadsaťdva ročnej mladej autorky, ktorá momentálne študuje na univerzite, no ak ...