Knihy / Rozhovory

Blanka Svobodová: Písanie si ma našlo samo

Blanka Svobodová: Písanie si ma našlo samo Počet fotiek v galérii: 1

Vyspovedali sme českú autorku Blanku Svobodovú, ktorá uchvátila slovenský aj český trh príbehmi, v ktorých sa nájde nejedna žena.

Čo vás priviedlo k písaniu?

Vždy som niekde vzadu, v podvedomí vedela, že by ma písanie bavilo. Písanie si ma našlo samo. Po rozchode s partnerom, som si začala intuitívne zapisovať pocity - potrebovala som sa vyspovedať. Papier znesie všetko, neuhne, neodvráva, neuhýba sa. Vtedy nastal moment, kedy ma písanie chytilo a už nepustilo. Skúsila som poslať rukopis do vydavateľstva, ale nedávala som si veľké nádeje. O to väčším prekvapením bola pre mňa zmluva s vydavavateľstvom a veľký náklad, v ktorom moja prvotina – Tajnostkár vyšla. Knižka vyšla aj na Slovensku. Som rada, že píšem pre český aj slovenský trh.

Ako ste sa cítili, keď vyšla vaša prvá kniha?

Držať svoju knihu po prvýkrát v rukách bol jeden z najkrajších a najsilnejších momentov vôbec. Bolo to niečo neopísateľné. Splnený sen. Knižné dieťa.

O čom najradšej píšete?

Mám rada reálne príbehy, uveriteľné, proste zo života. Popisujú situáce, v ktorých sa ľudia môžu bežne spoznať. Uveriteľnosť je pre mňa viac ako vyumelkovanosť.

Keď píšete, je jedno, v akom prostredí alebo naopak potrebujete zaužívaný postup?

Je mi jedno, kde píšem – kľudne pri  stole, v posteli, na záhrade – kdekoľvek. Najhoršie je nájsť si voľný čas, respektíve dokopať sa. To vyžaduje obrovskú sebadisciplínu.

 Písanie si ma našlo samo. Po rozchode s partnerom, som si začala intuitívne zapisovať pocity - potrebovala som sa vyspovedať. Papier znesie všetko, neuhne, neodvráva, neuhýba sa. Vtedy nastal moment, kedy ma písanie chytilo a už nepustilo.

Pre koho rada píšete? Poznáte svojich čitateľov?

Čitatelia ma nájdu na autorskom facebookovom profile a podľa reakcií na ňom usudzujem, že moja tvorba zaujímá predovšetkým mladé ženy, co je logické, pretože sa prevažne zaoberám svetom z pohľadu 30-ročnej ženy. Samozrejme nie je výnimkou, že si moje knižky prečíta i muž, co ma veľmi teší.

Koľko máte „v zásuvke“ bežne nápadov, o čom chcete písať? Hľadáte inšpiráciu aj v bežnom, každodennom živote?

Mám nápady. Mám dokonca veľa nápadov. Každý príbeh chcem podať originálnym spôsosbom, takže o každej knižke celkom dlho premýšľam. Inšpiráciu hľadám predovšetkým okolo seba a v situáciách, v ktorých sa nachádzam, takže sme opäť u uveriteľnosti...

Myslím si, že aktuálne nájdeme na trhu množstvo dobrej literatúry a dobrých autorov, ale aj množstvo zlej literatúry a zlých autorov. Ale práve tak je to v poriadku. Každý má na výber, aby si našiel to svoje.

Ako dlho trvá kým napíšete knihu? Viete už na začiatku, ako skončí?

Keď píšem každý deň, som schopná napísať knihu aj za šesť mesiacov – samozrejme pritom chodím do civilného zamestnania, takže píšem po večeroch a cez víkend. Ale áno, už na začiatku viem, ako skončí. Väčšinou od polovice rukopisu mám rozpísanú poslednú stránku. Viem presne, akými slovami chcem príbeh zakončiť.

Čo si myslíte o súčasnej literatúre?

Myslím si, že aktuálne nájdeme na trhu množstvo dobrej literatúry a dobrých autorov, ale aj množstvo zlej literatúry a zlých autorov. Ale práve tak je to v poriadku. Každý má na výber, aby si našiel to svoje.

Máte spisovateľský sen?

Napísať knižku, z ktorej sa predajú desaťtisíce kusov.

Čo by ste odkázali začínajúcim autorom?

Ísť si za svojim. To radím všetkým, nielen autorom. Nikdy a nikým si nedať vziať ideály.

TIP TOP 

♣ Jedlo  ♣ Krémová polévka z dýně hokaido a opraženou houskou.
♣Kniha ♣ Momentálně poslouchám audioknihu Steve Jobs.
♣ Kaviareň ♣ Marrol’s Boutique Hotel Bratislava – kavárna, restaurace, bar, hotel – vše top.
♣ Kozmetika ♣ Saloos.
♣ Film ♣ The Cirle.
♣ Vychytávka ♣ Ručníky sušit v sušičce, jsou pak božsky měkké a nadýchané.
♣ Aplikácia ♣ Waze – jednonačně. Velký pomocník na cesty.

Podobné články

Knihy / Rozhovory

Jane Benkovej vychádza v Česku už 15. kniha:

Jane Benkovej vychádza v Česku už 15. kniha:

Spisovateľka Jana BENKOVÁ, autorka s titulom TOP autorka roka 2012, vydala na Slovensku už 42 kníh, ...

Knihy / Rozhovory

Michaela Zamari: Séria bude dlhšia, než som si myslela!

Zdroj: M. Zamari

Autorku Michaelu Zamari už fanúšikom romanticko-erotickej beletrie netreba predstavovať. Tento mesia...