Knihy / Rozhovory

Milan Buno: Knihy ma sprevádzajú celý život

Milan Buno: Knihy ma sprevádzajú celý život Počet fotiek v galérii: 3
Milan Buno, Zdroj: archív MB

Prácu v médiách zamenil za knihy. Ročne prečíta 220 kníh a číta takmer všetko. Ale stále ho môžete vidieť na TV obrazovkách, ale hovorí o knihách a môžete čítať jeho recenzie. Milan Buno, literárny publicista prezradil, čo nové pripravuje - ako inak o knihách :)

Čo vás priťahuje na knihách?

Všetko :-) Keď vyjdú nové knihy, teším sa ako malý chlapec a hneď v nich listujem, prezerám si obálky, prečítam si anotáciu, prípadne ukážku na zadnej strane, niekedy aj ovoniavam. Knihy ma vždy fascinovali – rodičia mi už ako chlapcovi prinášali knižky, najmä z práce od iných kolegov a ja som ich hltal. Potom som začal chodiť do knižnice v Starej Turej, kde som neskôr počas štúdia aj praxoval. Vyštudoval som knihovníctvo na Univerzite Komenského a hoci som potom 13 rokov robil v médiách, stále som sa venoval knihám. Recenzoval som ich, písal blogy, stretával sa s autormi. Takže knihy ma sprevádzajú celý život.

Čítam v podstate všetko. Nielen z titulu svojej práce, aby som mal prehľad – ak chcem hovoriť v médiách o knihách, odporučiť ich, mal by som ich poznať. Ale tiež ma to baví.

Ak by ste sa nevenovali knihám, čo iné by to bolo, resp. je vášmu srdcu najbližšie?

Pravdepodobne tie médiá. Hoci som neplánoval robiť v rádiu, či pre televíziu, nejako sa to stalo ešte počas vysokej školy. Vzali ma do francúzskej redakcie RSI, kde som pričuchol k mikrofónu. Potom si ma všimli a stiahli do Dobrého rána, čo bola v tom čase jedna z najpočúvanejších relácií v slovenskom éteri. Bola to úžasná škola, skvelé kolegyne...no a pokračovalo to. Rádio Twist, Okey rádio, Slovenská televízia, Hospodárske noviny, SME... vždy mi sedel mikrofón, miloval som to, takže keby som nerobil čisto s knihami, skúsil by som asi opäť médiá.

Ale aj teraz ste vlastne v médiách, v televízii, online...

Áno, som rád, že sa mi to darí spájať. Každý mesiac prezentujem knižné novinky v Novinách na JOJke, máme tam 8 minút, čo je úžasný priestor pre knihy v takom médiu ako je televízia JOJ. Som za to vďačný. Tiež píšem články pre online portály, občas printy a práve rozbiehame knižný podcast Knižný kompas, ktorý mám celý pod palcom ja. Každý týždeň relácia o knihách, so zaujímavým hosťom, k tomu knižné recenzie, novinky, zaujímavosti a pikošky zo sveta literatúry, súťaže.

Snažím sa udržiavať prehľad, čo vychádza a na základe toho si vyberám. Čiže nie podľa obálky, ani nie podľa autora, ale skôr podľa témy, nejakej ukážky, kde vidím, akým štýlom je písaná a či mi sadne.

Aký knižný žáner preferujete? 

Čítam v podstate všetko. Nielen z titulu svojej práce, aby som mal prehľad – ak chcem hovoriť v médiách o knihách, odporučiť ich, mal by som ich poznať. Ale tiež ma to baví. Trilery a detektívky, pokojne aj nejakú romancu, spoločenské romány z ODEONu sú vynikajúce, občas aj nejaké young adult z YOLi. Pred časom som prišiel na chuť westernom od Louis L´Amoura, milujem klasiky...asi jedine s poéziou by som mal problém. Tej som poriadne nerozumel ani na základnej škole :-) No a top kniha? Skôr mám top autorov, od ktorých čítam de facto všetko. Mám ich strašne veľa, tak spomeniem aspoň pár – John Grisham, Michael Connelly, Lee Child, Chris Carter, z našich Jožo Karika, Václav Neuer ap.

Existuje nejaká kniha, ktorá vás prekvapila?

Neviem, či prekvapila – čítam už dlho a všetko, ročne okolo 220 kníh, takže niečo načítané mám. Skôr ma niektorá kniha zaskočí, výrazne zaujme, prinúti zastaviť sa a zamyslieť. Taký bol napríklad román Maľovaný dom od Grishama, ktorý je majster právnických trilerov, no Maľovaný dom je čosi celkom iné...a úžasne napísané. Alebo Karikova duológia Na smrť, či Mengeleho dievča od Veroniky Homolovej Tóthovej. Túto knihu som po vyjdení niekoľko týždňov odkladal, nechcel som sa do nej pustiť práve kvôli tej hrôze...ale keď som ju napokon prečítal, neuveriteľne sa ma dotkla. Tou ľudskosťou preživších a zároveň beštialitou nacistov; smrťou, beznádejou a na druhej strane láskou, vôľou prežiť a nádejou... Neskutočná kniha a hneď som musel Veronike písať smsku, že aká fantastická kniha.

Zdroj: Archív MB

Podľa čoho si vyberáte knihy? Vybrali ste si niekedy knihu podľa obálky?

Snažím sa udržiavať prehľad, čo vychádza a na základe toho si vyberám. Čiže nie podľa obálky, ani nie podľa autora, ale skôr podľa témy, nejakej ukážky, kde vidím, akým štýlom je písaná a či mi sadne. A samozrejme, aj ja sledujem ohlasy, reakcie, kritiky, recenzie, najmä v zahraničí, takže aj na ich základe siahnem po niektorých knihách.

Ak by ste mali napísať knihu, o čom by bola?

Už som aj napísal, takže nie je to v rovine „keby“:-) Ešte v rozhlase som vydal dve knižky Poraďme si navzájom, z ktorých sa predalo cca 25.000 výtlačkov. Boli to spísané rady, tipy od ľudí, ktoré som vtedy zbieral v mojej relácii Poraďme si navzájom. To ma bavilo. Neskôr som spolu s kolegyňou napísal knihu pod pseudonymom. Bola to len zábavka, hra, chceli sme si skúsiť spoločné písanie...a napokon z toho bol hit, predaných takmer 11.000 kníh. Dnes už to nie je tajomstvo, takže môžem prezradiť – kniha sa volá Nový život bez chlapa a pseudonym bol Buless. Mal som ešte poviedku vo výbere poviedok Mám talent a v roku 2018 mi vyšiel Zápisník plný optimizmu...a tam to skončilo. Hoci by som ešte chcel napísať knihu, teraz to nie je témou dňa. Píšem množstvo článkov pre iné médiá, takže som aj vypísaný a nezostáva čas na vlastnú knihu.

Keď vyjdú nové knihy, teším sa ako malý chlapec a hneď v nich listujem, prezerám si obálky, prečítam si anotáciu, prípadne ukážku na zadnej strane, niekedy aj ovoniavam. Knihy ma vždy fascinovali – rodičia mi už ako chlapcovi prinášali knižky, najmä z práce od iných kolegov a ja som ich hltal. 

Ktorú knihu by ste odporučili ženskému publiku?

Uf, toho je veľa a stále pribúdajú. Takže ak hovoríme o posledných mesiacoch, tak určite silný skutočný príbeh Dobrá manželka, či biografiu tenistky Dominiky Cibulkovej, ktorú s ňou napísala Andrea Coddington. Výborné príbehy píše Liane Moryartiová, naposledy jej vyšlo Deväť neznámych. Mne osobne sa páčili Slová vďaky od Delphine de Vigan, alebo aj výbornú knihu o vzťahoch Pripútajte sa, prosím. Sú to rozhovory s psychoterapeutkou Júliou Halamovou a dá sa nimi rozhodne inšpirovať pri zlepšovaní vzťahov s partnerom, s ľuďmi naokolo.Výborne historické romance píše Jana Pronská, či Kristína Brestenská. Stále je u nás top autorkou Táňa Keleová-Vasilková a tiež Kristína Tormová, ktorej koncom roka vyšla kniha Budem mama.

Zdroj: Archív MB

Čo nové chystáte?

Určite už spomínaný podcast o knihách a čítaní Knižný kompas, ktorý štartuje 6. februára a mojím prvým hosťom bude Arpád Soltész, autor dvoch hitov Mäso – Vtedy na východe a Sviňa, ktorej sfilmovaná verzia sa práve v ten deň dostáva do slovenských kín. Okrem toho vydavateľstvo Ikar oslavuje tento rok 30 rokov a chystáme množstvo úžasných vecí – niektoré určite prekvapia čitateľov. Na Slovensko opäť príde kráľ severskej detektívky Jo Nesbo atď, atď, čiže je sa na čo tešiť. A pokiaľ ide o autorov a knižné lahôdky, v najbližších dňoch vychádza klasika Malé ženy v novom, po prvý raz v kompletnom vydaní s nádhernou obálkou. Vyjde Moja spoveď od herečky Demi Moore, biografia Posledný bohém o fantastickom Karolovi Duchoňovi, či Ako sa vyznať v cudzích ľuďoch od Malcolma Gladwella. A samozrejme, novinky od TOP autorov ako Stephen King, Joy Fieldingová, Fredrik Backman, John Grisham, Jeff Kinney, Robin Cook.

Ak chcete vedieť, čo Milan Buno aktuálne číta a odporúča, sledujte instagram - Knižné tipy od Milana 

Foto: archív M.Buno

Podobné články

Knihy / Rozhovory

Lina Elys: som rada, že sa všetci môžeme stretnúť spoločne za jedným stolom.

Zdroj: Lina Elys

Lina Elys je pseudonym autorky z Trnavy, ktorá žije so svojimi dvomi deťmi a partnerom. Písaniu príb...

Knihy / Rozhovory

Soňa Duchoňova: Každý má slobodu slova a smie vyjadriť svoj názor podľa chuti

Zdroj foto: autorka

Deň naviac je debut dvadsaťdva ročnej mladej autorky, ktorá momentálne študuje na univerzite, no ak ...