Knihy / Rozhovory

Tiffany Reiszová: Väčšinou vidím svoju knihu v hlave ako film

Tiffany Reiszová: Väčšinou vidím svoju knihu v hlave ako film Počet fotiek v galérii: 1
Tiffany Reiszová, Zdroj: facebook.com/Tiffany Reisz

Rodení hriešnici je edícia, ktorá naštartovala ani nie pred dvoma rokmi  knihou "Siréna" a o pár dní nás už čaká ďalšie pokračovanie. Americká spisovateľka Tiffany Reiszová, ktorá je v súčasnosti považovaná za najlpšie "predávanú" spisovateľku v Amerike, prezradila o sebe a o svojich knihách, ktoré sú ževraj o päťdesiat odtieňov temnejšie než sivá. 

Kedy ste napísali svoju prvú knihu?

Mala som asi 14 alebo 15 rokov a bolo to počas štúdia na strednej škole. Skúsila som to opäť na vysokej škole a opäť som zlyhala. Nakoniec som mala asi dvadsať, keď som dokončila svoju „prvú“ knihu. Bolo to hrozné, ale stalo sa to! A svoj prvý publikovaný román THE SIREN som dokončila v roku 2011. Pracovala som na ňom šesť rokov.

Predstavujete si pri písaní knihy skutočnú ženu a muža?

Áno, som veľmi vizuálny spisovateľ. Väčšinou vidím svoju knihu v hlave ako film, ktorý sledujem a snažím sa napísať, čo vidím.

Ktorú ženu obdivujete?

Moja spisovateľská hrdinka je Toni Morrison. Jej talent bol neuveriteľný. Najväčší americký spisovateľ 20. storočia. Keď som sa nedávno dopočula, že zomrela, bola som zlomený. Jej kariéra bola bohatá a mnohostranná, rovnako ako jej fenomenálne knihy.

Veríte v priateľstvo medzi mužom a ženou?

Áno, samozrejme.

Myslíte si, že krásne ženy to majú v živote „ľahšie“?

Je pravdepodobnejšie, že „tie krajšie“ sa ľahšie dokážu „vykecať,“ keď napríklad prekročia povolenú rýchlosť. Ale na druhej strane je priam až veľmi ťažké niekomu dôverovať, keď je neuveriteľne krásny (alebo bohatý a ešte k tomu aj slávny). Ako môžete vedieť, či je tá osoba, ktorá je k vám milá, je k vám skutočne láskavá, ale nestará sa o vás, len pre vašu tvár, vaše peniaze, vašu moc?


Čo ste chceli byť ako malé dieťa?

Pamätám si, že som chcela byť spisovateľkou a to už vo veľmi mladom veku. Tiež som chcela byť astronautkou. Navštívila som aj vesmírny letný tábor - dokomca dvakrát! Ale astronauti musia byť vyšší ako ja, ja som príliš nízka a navyše musia vedieť matematiku. Ja sa s ňou veľmi nekamarátim :D.


Ktorá kniha vás v ostatnom období zaujala?

Prvá kniha, ktorá priam ukradla moje srdce, bola Madeleine L\\\\'Engle - V pasci času. Dokonca to aj teraz občas čítam a znamená to pre mňa (v súčasnosti) to isté, ako to, čo bolo, keď som mala asi desať rokov.

A čo čítate teraz?

Momentálne čítam úžasnú zbierku poviedok Karen Joy Fowlerovej - Čo som nevidel a iné príbehy.

Keď čítate knihu od iného autora, máte tendenciu porovnávať alebo hľadáte chyby, ktoré urobil?

Keď čítam román, niekedy si myslím, že by som to tak nenapísala. No, snažím sa hľadať kvalitné knihy, aby som do nich mohla uniknúť a nevenovať pozornosť tomu, čo a ako autor robí, resp. píše.

Máte nesplnený sen?

Rada by som vyučovala v programe MFA. Byť profesionálnym profesorom písania, to by bol môj detský sen. Teraz to síce robím tiež - na čiastočný úväzok, ale na plný úväzok na krásnej univerzite – to by bolo priam úžasné.

Podobné články

Knihy / Rozhovory

Lina Elys: som rada, že sa všetci môžeme stretnúť spoločne za jedným stolom.

Zdroj: Lina Elys

Lina Elys je pseudonym autorky z Trnavy, ktorá žije so svojimi dvomi deťmi a partnerom. Písaniu príb...

Knihy / Rozhovory

Soňa Duchoňova: Každý má slobodu slova a smie vyjadriť svoj názor podľa chuti

Zdroj foto: autorka

Deň naviac je debut dvadsaťdva ročnej mladej autorky, ktorá momentálne študuje na univerzite, no ak ...