Lifestyle / Cestovanie

Sedem vecí, ktoré môžete robiť na Srí Lanke

Sedem vecí, ktoré môžete robiť na Srí Lanke Počet fotiek v galérii: 1

Niektoré z nich môžete robiť samozrejme aj doma, alebo v Thajsku, či inej exotickej krajine. Srí Lanka, ktorá sa často označuje aj ako India pre začiatočníkov, vás však dostane nielen krásnymi plážami, nádhernou prírodou, ale aj kultúrou a ľuďmi, z ktorých vyžaruje pokoj a pozitívna energia. Milých a ochotných ľudí, ktorí majú stále úsmev na tvári, stretnete na každom kroku. Čo všetko ešte môžete na Srí Lanke zažiť?

1. Večerať u miestnych a jesť rukami

Dostať sa na večeru do typickej srílanskej domácnosti nie je vôbec žiaden problém. Stačí ak sa dáte s niekým do reči (na čo tiež netreba vynakladať extrémne úsilie), prebehnú sympatie a ani neviete ako, a už sedíte za stolom v malej chatrči, kde po stenách behajú jašteričky a trocha hanblivo na vás pozerajú minimálne 3 páry zvedavých očí. Zaujíma ich všetko - odkiaľ ste, ako to vo vašej krajine vyzerá, čo robíte, či sa vám na Srí Lanke páči a ako dlho plánujete ostať. Naservírujú vám pravdepodobne ryžu a kari. Čo je zaujímavé, najprv počkajú, kým sa najete vy, až potom sa pustia do večere oni. Čakajte netradičné chute, no aj poriadne pálivé jedlo. Typické je kura nasekané na kusy aj s kosťami, zelenina alebo ryba v omáčke z kokosového mlieka s chilli a rôznymi koreninami. K tomu dhal, čo je omáčka z červenej šošovice alebo mallung – zmes opraženej strúhanej zeleniny so strúhaným kokosom. Toto všetko dostanete v malých miskách a nič sa nestane ak budete jesť rukami. Srílančania totiž jedia iba takto. A to nielen doma, ale aj na verejnosti. Jedlo si tak vraj viac vychutnajú.

2. Ležať na ľudoprázdnej pláži

Najkrajšie pláže sú na juhu ostrova. Niektoré sú už síce poznačené turizmom, no stále sa dajú nájsť aj oázy pokoja, kde vám budú robiť spoločnosť iba rybári a túlavé psy. K tomu tropických 35 stupňov, palmová oáza, húpacia sieť a na večeru čerstvo vylovená ryba. Pozor, z takéhoto miesta nebudete chcieť odísť. Miestny sa radi chvália príbehmi, v ktorých ľudia v deň odchodu plakali a tajne dúfali, že prestali chodiť autobusy. Ak by ste pokoja mali predsa len dosť, môžete sa vybrať na more pozorovať delfíny a veľryby, alebo čakať celú noc, aby ste videli, ako obrovské korytnačky kladú vajíčka. Tí akčnejší sa možno stihnú aj naučiť surfovať.

3. Zažiť šialenú jazdu autobusom

Zabudnite na to, že si na Srí Lanke požičiate auto. Po prvé sa to vzhľadom na miestnu dopravu, oproti ktorej sú sicílske cesty oázou pokoja, neodporúča. Po druhé sa ukrátite o množstvo nezabudnuteľných zážitkov. Hlavným dopravným prostriedkom na dlhšie vzdialenosti je na Srí Lanke autobus. Autobusom sa dostanete všade, aj do najzapadnutejšej dedinky a nájdete ho podľa hlasného trúbenia. Ak obľubujete indický pop či filmy, počas cesty si určite prídete na svoje. Do autobusu môžete nastúpiť prakticky kdekoľvek, nečakajte však, že kvôli vám zastaví. V lepšom prípade pribrzdí, čiže sa pripravte športový výkon. Prekvapujúci je nápis pri predných sedadlách “reserved for clergy“ (rezervované pre duchovenstvo). Keď sme už pri sedadlách, tie si už rovnako ako autobus pamätajú veľa. Pri troche šťastia sa vám nejaké ujde, a tak sa nebudete musieť tlačiť v preplnenej uličke s ďalšími účastníkmi zájazdu. V opačnom prípade budete možno stáť pri otvorených dverách a dúfať, že počas divokej jazdy z autobusu nevypadnete.

4. Vidieť najväčšie stádo slonov chované v zajatí

Slon je na Srí Lanke posvätným zvieraťom. Hrá dôležitú úlohu pri rôznych náboženských obradoch a dokonca po smrti slona Radži v roku 1988 bol vládou vyhlásený deň smútku.
Na slony môžete naraziť vo voľnej prírode, no najväčšie stádo slonov v zajatí nájdete v sloňom sirotinci Pinnewala. Funguje od roku 1975, kedy sa stal útočiskom piatich osamelých sloníčat. Odvtedy sa jeho populácia značne rozrástla. V súčastnosti má okolo 100 obyvateľov a každý rok pribudne nový prírastok. Slony môžete pozorovať pri kŕmení či
kúpaní, prípadne sa priamo na týchto činnostiach podieľať.

5. Dať si šálku veľmi zlého čaju

Je veľkým paradoxom, že v krajine, ktorú celý svet pozná vďaka čaju, si asi dobrý čaj nedáte. Ten najkvalitnejší je totiž určený na vývoz. Viac ako 95 % celkovej produkcie čaju Srí Lanku opúšťa. Zato si však môžete vychutnať krásne výhľady na čajové plantáže a dozvedieť sa niečo o tom, ako sa čaj vyrába. Všetko vám ochotne vysvetlia a ukážu. Čaj sa tu najčastejšie pije s mliekom a kúskami palmového cukru.

6. Sprchovať sa v kúpeľni, cez ktorú rastie strom, alebo spať na čajovej plantáži

Ak vás už nebavia obyčajné hotely, ste na správnom mieste. Samozrejme, aj takých je tu neúrekom, no ubytovať sa môžete aj u niekoho doma, v bungalove na čajovej plantáži, v drevenej chatke na pláži či v dome na strome. A pozor, nie všetko s nápisom hotel, je skutočne ubytovacie zariadenie. Srílančania z neznámeho dôvodu často pojmom hotel označujú lacný bufet s lokálnym jedlom.

7. Vyskúšať rôzne exotické druhy ovocia

Ananás, avokádo a mango už dávno dostať aj v slovenských supermarketoch, no Srí Lanke chutia lepšie, viac exoticky :) Rastie tu však aj obrovské množstvo ovocia, ktoré možno uvidíte a ochutnáte prvýkrát v živote. Obľúbená papája sa často používa do šalátov, či na výrobu ovocných štiav. Červenú chlpatú guľôčku s názvom rambutan nájdete v každom stánku s ovocím. Vnútri sa nachádza veľká kôstka obalená bielou sklovitou dužinou, ktorá pripomína liči. Veľkej obľube sa teší aj najväčšie ovocie na svete jackfruit (chlebovník), ktorý sa môže jesť surový, ale častejšie sa pripravuje na kari. Podobnú veľkosť má aj zelená šiška s bodlinkami – durian. Aj napriek tomu, že jeho vôňa nie je práva lákavá, ho mnohí považujú za lahôdku a pripisujú mu afrodiziakálne účinky. Netreba zabudnúť na všadeprítomný kokosový orech, ktorého čerstvá šťava je príjemným osviežením a navyše je vraj zaručeným liekom na "kocovinu".


zdroj+foto: Silvia Hadeková
Cvičenie zmení nielen tvoje telo, ale ovplyvní aj tvoju myseľ a náladu. Udržuje ťa vo forme, no pomáha ti uvoľniť sa aj psychicky. Preto sa snažím o to, aby sa po mojej hodine každý cítil nabitý nielen fyzickou, ale aj pozitívnou psychickou energiou. Ako inštruktorka skupinových cvičení pôsobím už viac ako 9 rokov. Začínala som aerobikom a postupne som prešla k funkčným cvičeniam. Moje tréningy sú zamerané hlavne na prácu s vlastnou váhou, nájdeš v nich dynamiku, rovnako aj silu. Okrem toho som milovníčka dobrého a zdravého jedla. Rada ľudí motivujem k tomu, aby sa viac hýbali a aby sa zaujímali o to, čo skončí v ich žalúdku. Kombinácia pohybu a vyváženej stravy môže každému zabezpečiť nielen krásnu postavu, ale predovšetkým pevné zdravie, dostatok energie a vitality. Viac sa o mne a mojich aktivitách dozviete na stránke www.silviahadekova.com

Podobné články

Lifestyle / Cestovanie

Objavte poklady Slovenska!

Objavte poklady Slovenska!

Slovensko je malá krajina s veľkým množstvom unikátov. Sú to poklady, ktoré vytvorila príroda, aj de...