Lifestyle / Zdravie

Prečo si dopriať medvedí cesnak - má zázračné účinky?

Prečo si dopriať medvedí cesnak - má zázračné účinky? Počet fotiek v galérii: 1

Medvedí cesnak je chutná, ale najmä zdravá a liečivá bylina, ktorá pomáha ľuďom od nepamäti pri najrôznejších zdravotných ťažkostiach. 

Liečivé účinky medvedieho cesnaku poznali už naši predkovia. Darí sa mu najmä v listnatých a lužných lesoch s dostatkom vlhkosti a úrodnej pôdy. Obvykle začína rásť skoro na jar, v niektorých prípadoch už začiatkom marca. Následne rastie a kvitne až do konca mája. Po odkvete jeho listy a stonka zhnijú a stanú sa súčasťou pôdy.

Liečivé účinky medvedieho cesnaku
  1. Medvedí cesnak je výborným prečisťovadlom. Podľa svetoznámej Marie Treben má cesnak mnoho liečivých vlastností, no k tým najhlavnejším patrí jeho detoxikačná schopnosť. Treba ho konzumovať vo všetkých formách počas apríla, aby jarná prečisťovacia kúra mala patričné účinky.
  2. Táto bylinka môže pomôcť aj pri najrôznejších žalúdočných problémoch, akými sú napríklad zápcha, plynatosť alebo chronické hnačky. Maria Treben uvádza aj preventívne účinky voči rakovine hrubého čreva.
  3. Medvedí alebo divoký cesnak sa sa odporúča konzumovať aj pri liečbe srdcovo-cievnych ochorení. Ak máte problém s vysokým krvným tlakom, skúste zaradiť medvedí cesnak do jarného jedálnička. To isté platí aj o bolestivých krčových žilách.
  4. Medvedí cesnak môže pomôcť aj ľuďom trpiacim častými migrénami.
  5. Medvedí cesnak sa tiež využíva pri liečbe ochorení horných dýchacích ciest, akými sú astma alebo zápaľ priedušiek.
  6. Posiľňovač imunity v jarnom období, kedy sa menia teplotné podmienky a ľudský organizmus je oslabený a náchylný na rôzne ochorenia.
  7. Silná korenistá chuť cesnaku môže pomôcť vypudiť z tela aj hlísty.

 Ako ho nájdete v lese?

Nájsť medvedí cesnak v lese nie je vôbec zložité, väčšinou sa vyskytuje húfne a pokrýva veľké plochy pripomínajúce zelené koberce. Prezradí ho aj jeho typická cesnaková vôňa, ktorá sa rozlieva celým lesom.

Poznávacie znaky
  • Ide o zelenú prízemnú bylinu
  • Väčšinou sa vyskytuje húfne a pokrýva veľké plochy v lese
  • Dosahuje výšku 10-45 cm
  • Široké zelené listy sú 10-12 cm dlhé a 2-5 cm široké
  • Má typickú cesnakovú vôňu
  • Medvedí cesnak rastie obvykle pokráva veľké plochy v lese
  • Staršie a väčšie listy cesnaku bývajú horké, preto sa pri zbere sústreďte na mladé lístky, ktoré sú bohatšie na vitamíny a chuťovo príťažlivejšie.

Pri zbere cesnaku si treba dať pozor, aby ste si ho nepomýlili s jedovatou konvalinkou. Nepozornejší ľudia si často mýlia listy mladej konvalinky s medvedím cesnakom. Ak si nie ste istý, overte si rastlinku čuchom – typická vôňa vám zaručene pomôže pri jeho identifikácii.

Hoci medvedí cesnak nepatrí k ohrozeným druhom, určite ho nezbierajte v chránených oblastiach. Pri jeho zbere buďte ohľaduplný voči prírode, trhajte ho len pre vlastnú potrebu a nepošliapte celé okolie.

Zdroje: Wikipedia, Linnaeus, Najmama, medvedicesnak.sk

Podobné články

Lifestyle / Zdravie

Venujte dostatočnú pozornosť svojej pleti aj v zime

Venujte dostatočnú pozornosť svojej pleti aj v zime

Vonku je každým dňoch chladnejšie a zima nám klope na dvere. 

Lifestyle / Zdravie

Mladšie vyzerajúca pleť vďaka tvárovej gymnastike

Mladšie vyzerajúca pleť vďaka tvárovej gymnastike

radí Iveta Štecová, certifikovaná trénerka tvárovej gymnastiky