Lifestyle / Zdravie

Ako sa zmení váš sexuálny život po menopauze?

Ako sa zmení váš sexuálny život po menopauze? Počet fotiek v galérii: 1

Budete TO chcieť? Bude vás chcieť partner aj napriek tomu, že môžete byť občas náladová? A čo bude iné v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi? To je len niekoľko z milióna otázok, na ktoré hľadajú odpovede ženy (nielen) v prechode.

Na toto všetko sa treba pripraviť!

 

Tak si pekne od začiatku nalejme čistého vína. Pravda je taká, že kadečo bude iné. S dôrazom na slovo iné, pretože niečo môže byť chvíľkovo trochu horšie, ďalšie zase výrazne lepšie. Čo všetko vás čaká?

Sloboda bez kontroly

Už viac netreba sledovať svoj cyklus, počítať plodné dni a dni, keď treba rátať s krvácaním. Jednoduchší je naraz nielen výber termínu dovolenky, ale veľmi blahodarný vplyv má toto nové obdobie v živote ženy aj na sexuálny život. Môžete kedykoľvek a koľkokoľvek bez rizika otehotnenia. Že je to naozaj veľká úľava, reálne zistíte, až keď to zažijete!

Chuť sa nestratí

Podľa lekárov v prechode žene nehrozí strata libida, akurát spočiatku možno nemá chuť na milovanie od večera do rána. Dočasu môže byť náročnejšie vyrovnať sa s tým, čo sa deje s jej telom – potí sa, je unavené, bolia ho kĺby, nedokáže zaspať... To všetko zvyšuje podráždenosť a sex je to posledné, čo ženu v tom momente zaujíma.

No možno by malo, pretože tak ako kedykoľvek predtým, milovanie a láskanie nielenže utužuje vzťah, pocit blízkosti a spolupatričnosti, ale zároveň v tele spúšťa chemické a biologické reakcie, vďaka ktorým sa uvoľníme, zvláčnieme, upravíme si krvný tlak a celkovo sa cítime lepšie.

Poznáte sa. Čo je viac?

Mnohé ženy, ktoré sa prechodu báli ako obdobia, kedy je mladosť a aktívny život definitívne preč, sa dnes svojim obavám smejú. Tvrdia, že si milovanie konečne naplno užívajú, pretože nemusia brať ohľad na deti vo vedľajšej izbe (tie sú dávno z domu preč), nemusia riešiť antikoncepciu a najmä dokonale poznajú svoje telá. Vedia, ako reagujú, čo potrebujú a vďaka veku sa ani neostýchajú povedať, čo chcú a ako to chcú. V spálni aj mimo nej.

Žiaduce experimentovanie

Treba sa pripraviť aj na to, že vás v partnerskej posteli (či na hocijakom inom mieste, kde to budete robiť), čaká vzrušujúce experimentovanie. Jednak pod vplyvom už spomínanej slobody, a jednak ako dôsledok zmien, ktoré postihnú ženské aj mužské telo. Erekcia už nemusí byť taká pevná a častá. Suchosť pošvy je tiež jedným z príznakov hormonálnych zmien v ženskom tele.
Môžeme nad tým horekovať, lamentovať, že dobre už bolo, ale dá sa to poňať aj ako výzva na objavenie nových spôsobov, ako sa s partnerom milovať, byť k sebe intímni, nežní. Ak ste si doteraz nikdy poriadne neužili dlhú predohru, teraz nastáva to obdobie!

Medzi ušami

Skúsení gynekológovia a sexuológovia unisono tvrdia, že hlavný nástroj sexu je medzi ušami. Áno, áno, je to v hlave. Aby v nej bolo upratané, lekári odporúčajú ženám v prechode pravidelne športovať. Bude to mať vplyv nielen na sex... Napríklad taká joga alebo dlhá prechádzka v rezkejšom tempe urobia veľa. Okrem toho, že sa krv rozprúdi (lepšie sa prekrvia a „premažú“ aj tie časti, ktoré treba na milovanie), do tela sa vyplavia endorfíny a počas akurátneho pohybu sa dobre vyvetrá aj hlava.

Dôležité je robiť si aj malé či veľké radosti, stretávať sa s kamarátkami, dopriavať si. Wellness? Určite! Masáže? Áno, áno!
A tiež kúry u kaderníčky, kozmetičky aj doma pri toaletnom stolíku. Pre hormonálne zmeny totiž v tomto období prichádzame aj o takmer posledné zvyšky kolagénu, hydratácia je biedna a to, čo doteraz držalo pohromade, začína sa uvoľňovať a vädnúť. Ešteže sa dá všetkému pomôcť správnou cielenou starostlivosťou!

Kto pomôže

Cielenú starostlivosť nepotrebuje v menopauze len pleť, ale aj už spomínané intímne partie. Elegantným riešením zhoršenej lubrikácie je používanie lokálnych estrogénov vo forme čapíkov alebo mastí, ktoré sa aplikujú niekoľkokrát za mesiac. Použiť sa však dajú aj bežné lubrikanty, ideálne obohatené o aloe vera.

A čo robiť v prípade, že chuť predsa len kolíše, cítite sa pod psa, unavená, opuchnutá, zvädnutá? Určite treba vyhľadať pomoc. Ideálne u svojho gynekológa. „Treba liečiť príčinu, nie dôsledok, preto je podľa mojich skúseností vhodnejšia pomoc ženského lekára než psychiatra, ktorý predpíše antidepresíva, hoci v osobitých prípadoch sa hodí aj psychiatrická pomoc,“ hovorí gynekológ MUDr. Jozef Španka. „Zvyčajne je však vysoko pravdepodobné, že žene za pár dní pomôže správne zvolená hormonálna substitučná liečba.“ Hovorí gynekológ Španka.

S hormónmi či bez nich?

A sme pri hlavnom koreni všetkých klimakterických nepríjemností. Môžu za to hormóny! Ich pomer sa v tele mení tak výrazne, že by to zakývalo aj s nadženou Xenou. Našťastie, ženy v prechode už nie sú žiadne zo života vyľakané pubertiačky a na rozdiel od obdobia dospievania vedia, ako mať hormóny pod kontrolou. Môžu napríklad (ony aj ich muži) dočasne užívať už spomínanú hormonálnu substitučnú liečbu. Ale aj nemusia.

„Hormóny sú telu takmer vlastné a potrebné látky. Na začatie hormonálnej substitučnej liečby však musia byť splnené všetky medicínske kritériá,“ hovorí MUDr. Španka. „Ak nie sú príznaky klimaktéria zásadne vážne alebo je hormonálna substitúcia u ženy kontraindikovaná, máme k dispozícii fytoestrogény či dokonca prekvapivo dobre účinkujúce peľové zrno. Obsahuje látku neestrogénovej povahy - tryptofán, ktorý sa v organizme metabolizuje na serotonín, pôsobiaci antidepresívne, a melatonín, ktorý zasa pomáha zlepšiť spánkový režim. Dostatočný spánok a dobrá nálada sú veľmi dôležité premenné na zachovanie kvality života ženy v postmenopauze.“ Pripomína Mudr. Španka.

Tak už viete, ako si aj v klimaktériu zariadiť kvalitný spánok, dobrú náladu a príjemné milovanie? Prechod definitívne nie je žiadna choroba, prechod je nová etapa života, ktorú môžete milovať aj sa v nej veľa milovať!

Podobné články

Lifestyle / Zdravie

Venujte dostatočnú pozornosť svojej pleti aj v zime

Venujte dostatočnú pozornosť svojej pleti aj v zime

Vonku je každým dňoch chladnejšie a zima nám klope na dvere. 

Lifestyle / Zdravie

Mladšie vyzerajúca pleť vďaka tvárovej gymnastike

Mladšie vyzerajúca pleť vďaka tvárovej gymnastike

radí Iveta Štecová, certifikovaná trénerka tvárovej gymnastiky