Lifestyle / Zdravie

Čo sa deje v hlave, keď sa potíme?

Čo sa deje v hlave, keď sa potíme? Počet fotiek v galérii: 1

Potenie je prirodzená telesná funkcia, ktorá je súčasťou nášho každodenného života. Poriadne zapotiť sa však nemusíme len vo fitku, behu alebo inej fyzicky náročnej aktivite. Na to, aby sa na našom tele objavili kvapôčky potu, stačí zvýšená miera psychickej záťaže či stresu. Odkiaľ však pochádza „ emocionálne“ potenie a do akej miery je naše telo podriadené psychike? 

Prečo a ako sa potíme

Nie je potenie ako potenie. Je veľký rozdiel medzi termoregulačným a emocionálnym potením. Úlohou toho prvého je ochrániť telo pred prehriatím. Vylúčený pot vyvolá chladiaci efekt nielen na koži, ale aj na krvných zakončeniach prechádzajúcich tesne pod ňou. Vďaka tomu dôjde k ochladeniu krvi a tiež orgánov, do ktorých krv prúdi.

„Naopak, k emocionálnemu poteniu dochádza v dôsledku psychického tlaku, trémy, strachu, bolesti, ale aj radosti. Na tieto podnety reaguje predovšetkým oblasť podpazušia, dlaní a chodidiel, kde sa pot objaví vo zvýšenej miere. Okrem toho sa aktivujú i malé potné žľazy na čele, dekolte a na chrbte,“ vysvetľuje dermatologička MUDr. Lucia Jarešová.

Úloha vegetatívneho systému

Vegetatívny nervový systém reguluje životné funkcie, ktoré nepodliehajú vôli človeka. Okrem dýchania, trávenia alebo látkovej premeny, ovplyvňuje aj potenie. Môžeme sa snažiť akokoľvek, silou vôle potenie nezastavíme. Pri emocionálnom potení hrajú dôležitú úlohu dve hlavné zložky vegetatívneho systému - sympatikus a parasympatikus. Na to, by sme unikli“ zo stresovej situácie, potrebujeme mať vo svaloch viac krvi. Reakciou tela je preto zvýšená srdcová frekvencia a aktivácia sympatika, s ktorým začnú vo vyššej miere pracovať aj potné žľazy. Ak vás napríklad stresuje prezentácia pred väčšou skupinou ľudí a vždy sa celá orosíte, kvapôčky potu sú len prirodzenou reakciou na „nebezpečenstvo“, v ktorom ste sa ocitli.

Čo ak sa potíme príliš

Podľa štatistík päť percent svetovej populácie trpí zvýšenou mierou potenia. V prípade, že vytvorený pot presiahne mieru potrebnú na udržanie telesnej rovnováhy, hovoríme o ochorení hyperhidróza. Hyperhidróza môže mať rôzne príčiny. Okrem zdravotných problémov sú to práve emócie. Človek sa nielenže nadmerne potí, ale často sa aj obáva, že si jeho problému všimne okolie a dostáva sa tak do nepohodlného začarovaného kruhu. Ak strach z nadmerného potenia človeka ovládne natoľko, že sa začne vyhýbať spoločenským aktivitám, je na čase vyhľadať pomoc psychológa. 

Naopak, ak za zvýšenou tvorbou potu nie je žiadne ochorenie, samotné prejavy potenia je možné zmierniť bez lekárskej pomoci. Základom by malo byť dodržovanie hygienických zásad, výber oblečenia z priedušných materiálov a používanie vhodných antiperspirantov. Nápomocné však môžu byť i antiperspiranty, napr. Rexona, ktoré disponujú patentovanou technológiou Montionsense, vďaka ktorej kapsule obsahujúce vôňu pri pohybe praskajú a uvoľňujú parfermáciu v závislosti od miery fyzickej aktivity. Platí teda jednoduchá rovnica – čím viac sa hýbete, tým viac vône sa uvoľňuje.

 

Podobné články

Lifestyle / Zdravie

Venujte dostatočnú pozornosť svojej pleti aj v zime

Venujte dostatočnú pozornosť svojej pleti aj v zime

Vonku je každým dňoch chladnejšie a zima nám klope na dvere. 

Lifestyle / Zdravie

Mladšie vyzerajúca pleť vďaka tvárovej gymnastike

Mladšie vyzerajúca pleť vďaka tvárovej gymnastike

radí Iveta Štecová, certifikovaná trénerka tvárovej gymnastiky