Lifestyle / Zdravie

Urobte pre svoje zdravie niečo navyše.

Urobte pre svoje zdravie niečo navyše. Počet fotiek v galérii: 1

Svetový deň - Pohybom k zdraviu bol vyhlásený Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO) v roku 2002. Pravidelne sa oslavuje 10. mája.

Koľko času venujete pohybu práve vy? Ak nepatríte medzi aktívnych športovcov, možno dnešný deň odštartuje vašu snahu urobiť pre svoje zdravie viac. Sedavé zamestnanie či vozenie sa v aute nahraďte chôdzou, bicyklovaním alebo dlhšou prechádzkou so psom. A hlavne pri tom zotrvajte.

Možno práve dnes padne to rozhodnutie, že zaradiť pohyb do bežného dňa, nebol zlý nápad. Letná sezóna, dlhšie dni a teplejší vzduch vás možno dokonca presvedčia natoľko, že šport sa stane súčasťou vášho životného štýlu. Aj keď tomu nechcete veriť, šport to sú endorfíny, spokojnosť, príjemná únava.

„Telesná aktivita, cvičenie a šport znižuje významným spôsobom riziko závažných chronických chorôb. Medzi takéto choroby nepatrí len nadváha (obezita) a cukrovka, ale aj také ochorenia, akými je srdcový infarkt alebo mozgová mŕtvica. Pre mnohých bude možno k počudovaniu, že šport chráni aj pred zhubnými nádormi. Presvedčivo je to dokázané pri rakovine prsníka a rakovine hrubého čreva,“ hovorí MUDr. Peter Minárik.

Niekedy stačí naozaj málo a argument, že na cvičenie nemáte čas, neobstojí. Telo sa vám odvďačí za každý pohyb. Je predsa prirodzenejšie, ak vyvážite príjem a výdaj energie, než sa pustíte do nezmyselnej drastickej diéty. Skúste napríklad vybehnúť domov či do práce po schodoch a nečakať na výťah. Choďte do obchodu či do mesta na kávu pešo. Dajte si ráno aspoň 10 minútový strečing či choďte s deťmi cez víkend do lesa na krátku túru. Spomeňte si predsa na našich starých rodičov či na naše detstvo. Behali sme po sídlisku celé dni, prišli sme domov hladní a smädní. A vôbec nás „nezabilo“ , ak sme si dali na večeru buchty s lekvárom či malinovku.

„Nie zákazy a odriekanie, ale rozumné a vyvážené stravovanie, spolu s aktívnym životným štýlom vo forme pravidelného cvičenia, pohybu a športu, sú zárukou uchovania lepšieho súčasného i budúceho zdravia,“ MUDr. Peter Minárik.

Ak chcete zistiť, či sa hýbete dostatočne, urobte si krátky a rýchly test. Viac tipov ako zaradiť pohyb do vášho života a najmä ako ho zladiť s pitným režimom či jedálničkom, nájdete na www.vsetkosmierou.sk.

foto: pinterest.com

Podobné články

Lifestyle / Zdravie

Venujte dostatočnú pozornosť svojej pleti aj v zime

Venujte dostatočnú pozornosť svojej pleti aj v zime

Vonku je každým dňoch chladnejšie a zima nám klope na dvere. 

Lifestyle / Zdravie

Mladšie vyzerajúca pleť vďaka tvárovej gymnastike

Mladšie vyzerajúca pleť vďaka tvárovej gymnastike

radí Iveta Štecová, certifikovaná trénerka tvárovej gymnastiky