Boli ste už na nejakom profesionálnom fighterskom galavečeri? Ak áno, určite ste si všimli, že okrem zápasníkov je v ringu, či klietke viac ľudí a každý tam má svoju funkciu. K profesionálnym bojovým športom už dnes neodmysliteľne patrí aj CUTMAN, ktorý sa stará o bojovníkov pred i počas zápasu. Mňa to natoľko zaujalo, že som zisťovala viac od cutmana Matúša ktorý je členom Cutman Team Slovakia.
Čo znamená byť cutman? Ako by si to predstavil svetu?
Cutman je osoba, ktorá už dnes patrí do sveta bojových športov. Veľmi jednoducho povedané, je to ošetrovateľ bojovníkov v bojových disciplínach ako je box, kickbox, thaibox, MMA, barenuckle a podobne. My, ošetrovatelia sa primárne staráme o fighterov pred zápasom, počas zápasu aj po zápase. Hovorím zámerne v množnom čísle, pretože som členom Cutman team Slovakia - sme piati chalani, ktorých si objednáva konkrétna organizácia, ktorá organizuje galavečer. Naša práca začína už pred zápasmi, kedy zápasníkom, robíme bandáže na ruky - tzv. "tejpy". Slúžia na ochranu rúk pred zranením, pretože veľa udierajú, ale zároveň vypĺňajú aj rukavice, v ktorých daný zápasník zápasí. Na mieste konania galavečera sme vopred, pretože tieto bandáže sa robia niekoľko hodín pred zápasom, aby si na to zápasníci zvykali a aby si ten pocit na rukách osvojili, či vyskúšali. Každá ruka je iná, preto aj my jednotlivým fighterom prispôsobujeme tejpy na ich ruku, aby sa cítili pohodlne a chránili ich. Našou úlohou je primárne predchádzať zraneniam, či už zraneniam rúk, alebo rôznym tržným zraneniam, opuchom rúk a pod. Ako zápasníci nastupujú či už do ringu alebo klietky, podľa toho, kde sa zápas odohráva, nanášame im na tvár kozmetickú vazelínu, ktorá im pokožku tváre zvláčňuje a častokrát aj zabraňuje tržným zraneniam, pretože rukavica súpera sa ľahšie šmykne po tvári. Ale nie vždy sa dá tomu úplne zabrániť, predsalen sú to bojové športy a tam patria aj drobné zranenia. :) Počas zápasu sme v rohu bojovníka a počas prestávky medzi kolami zápasu ošetrujeme tržné zranenia, opuchy a podobne. Takým naším motom je "One more round" - čiže jedno ďalšie kolo, t.z. že počas prestávky medzi kolami sa snažíme fightera ošetriť dovolenými metódami tak, aby mohol pokračovať v zápase. Pokiaľ je borec vážnejšie zranený, snažíme sa zastaviť krvácanie a tam naša práca pri danom zápasníkovi končí a ide sa väčšinou na ďalší zápas. Po zápase ho odovzdáme do rúk zdravotníkov, ktorí ho ošetria podľa závažnosti.
Zľava: Matúš Dudo, Ján "Janko" Aľušík, Marek Kudlička, Marek "Doky" Soviš, Juraj "Horal" Čermák
Bojan bol spokojný s tejpami, ktoré som mu uviazal a rovnako bol spokojný aj s prácou, ktorú som pre neho robil v klietke a keď sme odchádzali z haly, ešte ma dobehol a znova mi poďakoval, dokonca na druhy den po zápase si ma vyhľadal na instagrame a znova mi poďakoval. A to ma potešilo, keď bojovník jeho parametrov si všimne prácu cutmana a ľudí, ktorí okolo neho robili počas zápasu.
Ako si sa k tomu dostal? A čo ťa na tom baví?
Môj príbeh je taký jednoduchý :) Asi od svojich 13-tich rokov som sledoval bojové športy, najprv to bol box, potom MMA a nasledovali aj ďalšie športy. Zároveň na druhej strane, vždy som mal tendenciu ošetrovať ľudí, síce som sa v živote nevydal týmto zdravotníckym smerom, ale vždy ma to lákalo. A všimol som si, že popri týchto zápasoch majú zápasníci v rohu človeka, ktorý ich ošetruje, takže som v tom videl skvelé skĺbenie toho, čo ma baví. Následne som oslovil Mareka Kudličku, šéfa Cutman Team Slovakia, ktorého považujem za najskúsenejšieho cutmana na Slovensku a dovolím si tvrdiť, že je to jeden z najlepších cutmanov i v Európe. Keď sme sa stretli, povedal mi, čo to všetko obnáša, čo je naším poslaním, úlohou a už vtedy som vedel, že toto je ten smer, ktorým sa chcem vydať. A keďže Marek môže školiť aj ďalších ľudí na to, aby mohli vykonávať prácu cutmana, takže vyškolil aj mňa. Pozerali sme zápasy, pri ktorých mi ukazoval, ako sa postupuje pri jednotlivých zraneniach a naučil ma, ako sa viažu tejpy. Zobral ma k sebe do tímu medzi ostatných chalanov a po absolvovaní prvého turnaja, v ktorom išlo o amatérsku ligu, kde som odrobil asi 30 zápasov, mi Marek povedal: "dobre, už ťa možem zobrať aj na veľký galavečer". Tie slová ma nielenže veľmi potešili, ale zobral som si ich k srdcu, pretože odvtedy chodím s celým tímom na galavečry.
Najviac ma na tom baví atmosféra, vnútorný pocit, že môžem pomôcť bojovníkom a v neposlednom rade som rád s celým tímom, lebo si rozumieme ako partia, aj keď sme každý iná osobnosť, ale veľmi dobre nám to klape a radi spolu trávime aj voľný čas. Je medzi nami dobrá atmoféra, veľmi dobrý kamarástky až rodinný vzťah."
Je to práca, ktorá sa dá vykonávať na plný úväzok? Alebo je to skôr hobby?
Hoci by som si to veľmi prial, ale zatiaľ to tak nie je. Zatiaľ je to hobby, lebo väčšina galavečerov sa odohráva počas víkendov, väčšinou v sobotu, takže je to len také sobotňajšie hobby. V zahraničí to už dnes funguje inak, cutmani sú aj inak ohodnotení a verím, že to raz tak bude aj u nás. Konkrétne aj v mojom prípade, že sa dostanem na takú úroveň, že raz budem môcť pôsobiť na fulltime, hoci na to netlačím, som trpezlivý, ale venujem sa tomu celým telom.
Na akých všetkých zápasoch, resp. podujatiach si vykonával funkciu cutmana? Všetky v rámci Slovenska alebo aj v zahraničí?
Funkciu cutmana vykonávame zhruba na 99 % galavečerov na Slovensku, keďže sme jediný oficiálny Cutman Team na Slovensku a tak aj organizácie, ktoré organizujú galavečery si objednávajú nás. V zahraničí sa zúčastňujeme podujatí najmä v Čechách, v Rakúsku a v blízkej dobe nás čaká turnaj v Maďarsku.
Je nejaký zápas, resp. podujatie, kam by si sa chcel dostať?
Ja osobne sa rád zúčastňujem každého galavečera, či už je to na Slovensku, alebo v zahraničí. Tak ako je snom každého MMA zápasníka UFC, čo je najprestížnejšia organizácia na svete, tak aj vačšina cutmanov má tento sen - dostať sa do UFC ako cutman, a to práve preto, že je to najvyššia liga v MMA. Aj mojím malým veľkým snom je dostať sa na zápas UFC, najlepšie aj s ďalšími členmi z Cutman Team Slovakia.
Je nejaký zápas, resp. športovec, ktorý ti utkvel v pamäti? S nejakou nezabudnuteľnou príhodou?
Áno, vo všeobecnosti je veľmi veľa športocov, ktorí mi utkveli v pamäti. Bol som pri zápasoch, ktoré boli veľmi emotívne, pri takých, kde bola vyburcovaná atmosféra, i pri takých, kde mi bojoval kamarát, ktorý je z rovnakého mesta. Čo sa týka emotívnych zápasov - z cutmanského hľadiska ma veľmi teší, že keď mal posledný zápas v kariére Vlado Moravčík, čo je legenda thaiboxu na Slovensku, ja som mal tú možnosť a stál som v jeho rohu. Emotívnu hodnotu to malo, práve preto, že Vlada obdivujem ako človeka, ale aj ako bojovníka, preto to bol pre mňa naozaj veľký zážitok. Tiež ma poteší, keď mi zápasník po vyhodnotení zápasu poďakuje za prácu, ktorú som pre neho spravil. Radosť mi robí, keď si fighteri povšimnú našu prácu a pochvália nás. Takým príkladom bol napr. Bojan Veličkovič, čo je zápasník, ktorý teraz bojuje v jednej československej organizácii, ale má za sebou kariéru aj v UFC a ja som mu robil cutmana na jednom galavečery. Bojan bol spokojný s tejpami, ktoré som mu uviazal a rovnako bol spokojný aj s prácou, ktorú som pre neho robil v klietke. Keď sme odchádzali z haly, ešte ma dobehol a znova mi poďakoval, dokonca na druhý deň po zápase si ma vyhľadal na instagrame a znova mi poďakoval. A to ma potešilo, keď bojovník jeho parametrov si všimne prácu cutmana a ľudí, ktorí okolo neho robili počas zápasu. A asi taká najúsmevnejšia príhoda, ktorá sa úsmevnou stala až postupom času, je stretnutie s mojím ďalším obľúbeným bojovníkom - Rasťom Klimáčkom z trenčianskeho Victory Gym. Stretli sme sa v čase mojich prvých turnajov, pripravoval som ho na zápas - robil som mu tejpy - a v jednom momente - keď sa dokončujú, vystrihuje sa z tejpov časť na dlani. Pri tomto úkone som mu nešťastnou náhodou zastrihol do dlane, samozrejme, že som mu to hneď ošetril, prelepil a on nastúpil do zápasu. Zápas vyhral a s odstupom času, keď sa stretávame na galavečeroch, tak sa už len smejeme, lebo od toho zápasu ešte neprehral. Teraz sa na to pozeráme už humorne a smejeme sa, že sme pokrvní bratia.
Byť cutmanom si vyžaduje nejaký špeciálny tréning alebo kurz? Musíš mať skúsenosti, resp. zázemie zo zdravotníctva?
Ako som už spomínal, náš tím vedie Marek Kudlička, ktorý má právomoc na to, aby mohol školiť nových cutmanov. Ale treba myslieť na to, že len kurz z teba cutmana neurobí. Cutmana z teba urobia skúsenosti a to, ako sa vycvicíš v práci cutmana a ako reaguješ na jednotlivé situácie. Vyžaduje si to dostať tú správnu príležitosť, dostať sa na podujatie a makať na sebe, byť profesionál. Určite je aj výhodou mať zdravotné vzdelanie, ale nie je to nutné. My máme v tíme chalanov, ktorí majú zdravotné zázemie - lekára aj záchrankára, no nevyžaduje sa to, ale je to výhodou, lebo sa vie postaviť aj k situácii, ktorá nie je štandardná.
Mám rád aj ženské zápasy, pretože vidím na bojovníčkach, že niekedy dávajú viac srdca aj dravosti do zápasov, ako niektorí muži. Každý ženský zápas je atraktívny aj pre divákov, keď vidia výborné prvky bojového umenia a vidia ženskú bojovnosť a usilovnosť v zápasoch.
Čo robíš vo voľnom čase, keď nie si cutman?
Mimo práce cutmana a mimo svojho "civilného" povolania nemám veľa voľného času. Venujem sa ďalším záľubám - ako je vinárčenie a keďže pochádzam z vinárskej rodiny, tak sa snažím udržiavať aj túto tradíciu. Vyrábam vlastné víno pod vlastnou značkou už od roku 2014. Ročne vyrobíme asi 5000 fliaš vína. Špecializujeme sa na odrody slovenských novovyšľachtených odrôd, ktoré boli vyšľachtené na slovenské pôdne a klimatické pomery. Tie zaručujú výbornú kvalitu vína a ja som v nich našiel zaľúbenie, pretože narozdiel od tradičných odrôd sú to nové vône a nové chute. A ten pocit, ktorý mám, keď môžem darovať niekomu fľašu vína z vlastnej produkcie je na nezaplatenie. Ďalej trénujem rekreačne thaibox v Modre v Muay Thai Modra, hrám na gitare a v neposlednom rade sa venujem chovu a výcviku poľovných psov - konkrétne weimarský stavač. Aktuálne mám doma 4 psíkov a je to pre mňa pekný relax, čo sú aj bojové športy, ktoré ma sprevádzajú aj vo voľnom čase - rád pozerám zápasy, počúvam podcasty.
Ako je to s babami v bojových športoch?
Posledné roky evidujeme nárast záujemkýň o bojové športy a naše slovenské bojovníčky dosahujú výborne výsledky. Osobne som veľký fanúšik ženkého thai boxu aj ženského MMA. Máme výborné reprezentantky, napr. Monika Chochlíková je veľmi dobrá thaiboxerka aj K1-tkárka a v týchto disciplínach má veľmi veľa úspechov a má môj obdiv. Je veľmi sympatická a priateľská baba, ale keď vstúpi do ringu, stáva sa z nej výborná bojovníčka a likviduje jednu súperku za druhou. Čo sa týka ženského MMA, dovolím si spomenúť Veroniku Smolkovú. Za tento rok 2022 som absolvoval jej posledný zápas na amatérskej scéne, v ktorom dominantne vyhrala a zároveň sa mi podarilo byť v jej rohu aj na jej premiére v profesionálnej MMA scéne. Na jej mladý vek má obrovský talent a za jej výkonom je vidieť roky driny v gyme a určite je budúcnosť v slovenskom MMA. Za pár rokov určite dosiahne svetovú úroveň a uvidíme ju aj v zahraničnej organizácii. Veronika je dôkazom toho, že je mladé slušné dievča, ktoré ti sadne na tejpy a môžeš sa s ňou o hocičom rozprávať, je milá a príjemná baba, ale akonáhle ide po uličke ku klietke, vidno v jej očiach oheň, dravosť a odholanosť vyhrávať a bojovať do posledných chvíľ. To je aj dôvod, prečo mám rád ženské zápasy, pretože vidím na ženách, že niekedy dávajú viac srdca a dravosti do zápasov, ako niektorí muži. Každý ženský zápas je atraktívny aj pre divákov, keď vidia výborné prvky bojového umenia a vidia ženskú bojovnosť a usilovnosť v zápasoch.
Zdroj foto: Matúš Dudo
Text: Martina Gyenes