O tebe

Martin Baláž: Každý, kto je dostatočný “cowboy” na to, aby vedel rozumne manažovať risk, má šancu na úspech.

Martin Baláž: Každý, kto je dostatočný “cowboy” na to, aby vedel rozumne manažovať risk, má šancu na úspech. Počet fotiek v galérii: 1

V priebehu pár rokov vybudovať úspešnú firmu a navyše konkurovať etablovaným značkám na trhu? Áno, dá sa to. Vyspovedali sme Martina Baláža, ktorý, dokonca toto všetko stihol pred tridsiatkou :)

Si zakladateľom firmy, ktorá už nejaký ten rôčik úspešne funguje na trhu v konkurencii digitálnych agentúr. Ako dlho už funguje ambitas a ako sa firme darí?

Firma funguje už od roku 2009 a musím povedať, že sa jej od vtedy darí každým rokom lepšie a lepšie. Postupne rastieme a som rád, že je to generický a prirodzený rast a žiadna nafúknutá bublina. Som za to vďačný, lebo aspoň vieme, že nám to celé stojí na pevných základoch.

Čo všetko zahŕňa vaše portfólio?

Firma sa rokmi vyvíjala a menila a vždy sme sa snažili reagovať na potreby doby a našich klientov. Zo začiatku sme, ako veľa malých firiem, začínali s tvorbou webov a veľmi jednoduchých web aplikácií. Neskôr sme prešli na výrobu väčších informačných systémov a nakoniec aj k vývoju mobilných business aplikácií a k online marketingu.
Ďalším logickým krokom bude pre nás zrejme investícia do rozširovania sa na iné trhy a riešenie “smart” vecí spojených s rozvojom AI, VR, AR a machine learning-u.

No je toho dosť :) Čomu sa zo spomínaného venujete najviac?

V súčasnosti firma stoji na troch pilieroch, ktoré sú prepojené a navzájom sa dopĺňajú. Vývoj mobilných aplikácií; vývoj špecializovaného software-u, web aplikácií a informačných systémov; online marketing.

Aké najväčšie úspechy máte za sebou?

Za tie roky tých projektov bolo množstvo - rádovo desiatky až stovky. Je dôležité povedať, že “veľký úspech” nemusí vždy znamenať vytvorenie obrovskej aplikácie, pre obrovskú spoločnosť. Aj napriek tomu, že sme už riešili aj takéto projekty, častokrát boli projekty menšie, no priniesli markantný rozdiel v kvalite riadenia businessu menším firmám, ktorým náš software pomohol vyrásť a posunul ich ďalej.
Ak by sme ale išli po veľkosti, sme hrdí na projekty pre firmy Slovaktual, TASR, BAU holding alebo Arisan, kde sme riešili business mobilnú aplikáciu na manažment zdrojov firmy; online monitorovací nástroj médií, ktorý je vo veľkom používaný na Slovensku aj v Čechách; informačný a riadiaci systém pre stavebnú firmu alebo webovú virtualizáciu účtovného software-u Pohoda.

Aj po ôsmich rokoch v businesse sa veľmi necítim na to, aby som mohol ja osobne rozdávať rady. Možno jedinú radu, ktorú môžem na 100 % začínajúcim podnikateľom dať je, že sa majú pred štartom akéhokoľvek nápadu, projektu alebo businessu obrniť veľkou trpezlivosťou, tvrdo makať a ísť za svojim cieľom aj v prípade, že nie všetko ide podľa ich plánu.

Na Slovensku je veľa firiem, ktoré riešia to, čo vy – čím ste iní než vaša konkurencia alebo kvôli čomu si mám vybrať vás? :)

Radi sa (minimálne na slovenskom trhu) profilujeme do pozície tzv. “problem solverov”. Znamená to, že často riešime software-om také problémy, ktoré nevedeli vyriešiť krabicové resp. predpripravené produkty alebo iné firmy nemali kapacity či know-how zvládnuť daný projekt. Navyše sa voči klientom snažíme byť maximálne transparentný a vždy im ponúknuť rozumnú cenu za naše služby.

Predpokladám, že ako v móde tak aj v online svete existujú trendy, navyše tie sa môžu zo dňa na deň meniť, predsa len online svet je veľmi rýchly - aké trendy očakávate v IT v tomto roku?

Ako som už spomínal, myslím si, že veľký prím začnú postupne hrať “smart” technológie, teda software, ktorý využíva AI (pozn. redaktora umelú inteligenciu) a rôzne formy machine learningu na to, aby poskytol užívateľom viac informácií, a to jednoduchšie a rýchlejšie. Rozmach zažíva aj virtuálna realita (VR) a rozšírená realita (AR), ktorá má veľký potenciál využitia priamo v priemysle.

Podnikanie je, podľa môjho názoru, jedna veľká hra plná rôznych definovateľných aj nedefinovateľných, predpokladateľných aj nepredpokladateľných prekážok, ktoré musí človek, alebo firma ako celok postupne riešiť.

Ak by si mal dať jeden tip začínajúcim podnikateľom „ako začať“ podnikať, čo by to bolo? Čo je „ten“ TOP na čo musia myslieť?

Aj po ôsmich rokoch v businesse sa veľmi necítim na to, aby som mohol ja osobne rozdávať rady. Možno jedinú radu, ktorú môžem na 100 % začínajúcim podnikateľom dať je, že sa majú pred štartom akéhokoľvek nápadu, projektu alebo businessu obrniť veľkou trpezlivosťou, tvrdo makať a ísť za svojim cieľom aj v prípade, že nie všetko ide podľa ich plánu. Každopádne sa treba držať hesla "There is a great potential in everything you set out to do.".

Čo vnímaš ako najťažšie v podnikaní? Aké úskalia v ňom vidíš?

Podnikanie je, podľa môjho názoru, jedna veľká hra plná rôznych definovateľných aj nedefinovateľných, predpokladateľných aj nepredpokladateľných prekážok, ktoré musí človek, alebo firma ako celok postupne riešiť. Toto prináša do života podnikateľa istú mieru neistoty, ktorá je živnou pôdou strachu, či obáv z budúcnosti a nie je dobrým základom pre ďalší rozvoj alebo rast firmy. Každý, kto je dostatočný “cowboy” na to, aby vedel rozumne manažovať risk, má šancu na úspech.

Čo ťa ženie vpred?

Úprimne, je to túžba niečo tu po sebe “nechať”. Niečo vybudovať, pomôcť v rozvoji iným firmám alebo ľuďom, jednoducho zanechať tu  S . T . O . P . U.

Aké máš pracovné plány do tohto roka?

Minulý rok sme veľmi vyrástli čo sa projektov aj personálu týka, čiže sme museli riešiť aj problémy, ktoré dovtedy neexistovali. Chcel by som určite stabilizovať team a nastaviť procesy tak, aby sme odovzdávali 100 % pre našich existujúcich aj budúcich klientov.
Samozrejme nechceme zaspať dobu a chceli by sme opäť rozšíriť team o nový ľudí s novými zručnosťami, ktorý pomôžu firme opäť trochu dozrieť a vyrásť.

TIP TOP 

♠ Jedlo ♠ Všetko od mojej manželky
♠ Kniha ♠ IT literatúra a biografie historicky úspešných ľudí
♠ Kaviareň ♠ S kolegami v kancelárií
♠ Film ♠ Príbeh, ktorý žijem ja :)
♠ Vychytávka ♠ Siri a Alexa od amazonu
♠ Aplikácia ♠ Hopin a Uber

Podobné články

O tebe

Jana Jurčenko: Nebolo dňa, aby som módu neriešila

Zdroj: redakcia

Jana Jurčenko získala pred sviatkami Oscara za módu. Osobne si ho prevzala počas slávnostného galave...

O tebe

Cutman Matúš Dudo: Vždy ma lákalo pomáhať ľuďom

Zdroj: Matus Dudo

Boli ste už na nejakom profesionálnom fighterskom galavečeri? Ak áno, určite ste si všimli, že okrem...